Xinput1_3.dll Hatası

Sistem sayfası üzerinde xinput1_3.dll olarak yazılan bu hatayı çözmek için; bu kavramın anlam olarak neye denk olduğunu, nasıl çözülerek hata giderimi sağlanacağı ve alakalı diğer başlıklar araştırılmalıdır.

Cihazlar içerisinde çeşitli programlar ve bu programlardan her birinin kendine özgü işlevi vardır. Ancak cihazlar ve özellikle çok donanımlı program gerektiren bilgisayarlarda uygulamalar arasında bağlar mevcuttur. Windows için de mevcut durumda geçerli olan bu durum, yine Windows üzerindeki problemlerden dolayı bilgisayar ve benzeri aygıtların hata vermesine neden olur. Sistem sayfası üzerinde xinput1_3.dll olarak yazılan bu hatayı çözmek için; bu kavramın anlam olarak neye denk olduğunu, nasıl çözülerek hata giderimi sağlanacağı ve alakalı diğer başlıklar araştırılmalıdır.

Xinput1_3dll Hatası Nedir?

Windows donanıma sahip olan aygıtlarda bazı sorunlara karşılık olarak ekran bildirimine düşürülen bu hata, Dynamic Link Ribrary (Aktif link kütüphanesi) anlamındadır. Yani Windows cihazlara erişilecek her türlü link için kütüphanenin kapalı olduğu, erişimin yasaklanacağı ve internete bağlı tüm işlemlerin sekteye uğrayacağı anlamına gelir. Bu hatanın çözümü imkansız değilken, kütüphane sistemine kadar zarar veren hata kaynaklarına ulaşılmalıdır.

Xinput1_3dll Hatası Hangi Kaynaklardan Doğar?

Bilgisayarın ve Windows gibi donanımların ekran üzeri hatalar yansıtmasında çok sayıda eş değerli faktör rol oynar.

Bu faktörler şunlardır:

  • Windows kullanılırken yanlış yerlere girilmesi ve hataya neden olan sorunun doğrudan Windows içerisinden yanlışlıkla oluşturulması
  • Windows sistemi içerisindeki herhangi platformdan (Müzik uygulamaları, oyunlar, internet tarayıcıları, indirme platformları ve her türlü yazılıma sahip araç) kullanım sağlanırken virüs alınması ve bu cihaz virüslerinin Windows işletim sistemini etkileyerek cihazın hata sunmasına neden olması
  • Cihazın ön bellek kısmında, ana bellek kısmında ve depolamaya dair takviye sağlanan her kütüphanesinde alanın tıka basa doldurulması
  • Cihazdaki DLL özelliğini sunan dosyanın silinmesi

Bu kaynaklar sonucunda hata verilecektir.

Xinput1_3dll Hatası Nasıl Çözülecektir?

Kullanıcıların karşısında xinput1_3dll hatası görüldüğünde panik yapmamaları ve işlem sırasına uyacak adımları attıkları halde hatayı çözebileceklerini anlamaları gerekir. Hata çözülmeye başlanmak istendiğinde önce cihaza yerleştirilmiş ve doğrudan ana bellekte olan cihaz içi uygulamaların yüklenebildiği alana geçilir. Bu alan Windows sistemli cihazlarda app store veya play store olacaktır. İndirme butonuna arama olarak DLL yazılır ve sonuçların görünür olması beklenir.

Çeşitli BİT ile Bite boyutlarında olan, her birinin hafızada kaplayacak olduğu alanı farklı olan kütüphane seçenekleri sıralanmıştır. Daha önceden kontrol edilmiş olan cihazın hafıza boşluk kapasitesine ve indirme için uygun olan alan miktarına göre bir DLL dosyası seçilir ve 'indir' kısmı tuşlanır. Cihaza inen ve Windows için gereken dosya cihaza otomatik kurulur ve sorun kalkar.

Cookies!

Size web sitemizde en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.