Youtube Reklam Engelleme

Sosyal paylaşım alanlarından bir tanesi olan Youtube dünya üzerinde en fazla video ve içerik paylaşılan alan olma başarısını elinde bulunduruyor. Herhangi bir üyelik veya farklı bir işlem istemeden erişim şansı vermesi, birçok konuda zengin içerik barındırıyor olması tercih edilmesine neden olan en büyük etmenler arasında gösteriliyor. Kullanıcıların oldukça fazla olumlu geri dönüşte bulundukları platformun geniş kitlelere ulaşıyor olması reklam alanının da gelişmesine neden oluyor. Reklam ağlarının genişlemesi nedeniyle birçok pazarlama sektöründen resmi şekilde ödemeler alınarak reklamlarının yapılması yoluna gidiliyor. Hedef kitlelere ulaşma açısından başarılı olan platformun bunu kazanca ve pazarlama aracına dönüştürmesi yerinde bir strateji olarak yorumlanırken kullanıcıların şikayet ettikleri durumların artması kaçınılmaz bir hal alıyor.

Youtube Neden Reklam Ekliyor?

Bazen daha önce arama yaptığınız bir konuda veya alışveriş sitesinde incelediğiniz bir ürünle alakalı reklamların video izlerken bir yerlerden çıktığını fark edebilirsiniz. Hemen hemen her konuda reklam anlaşması olan ve sayısız ürünün tanıtımlarını gerçekleştiren platform arama geçmişlerinizden veya aradığınız videolardan bile yola çıkarak ilgili ürünün veya hizmetin reklam olarak sayfanızda bulunmasına aracılık ediyor. Bunun için videoların ekranda belirlemesi bir anlamda Youtube için gelir elde etmek olarak yorumlanabilir.

Youtube Reklamlarının Verdiği Rahatsızlık Nedir?

Reklamların engellenmesi konusunda oldukça fazla şikayet alan sayfanın reklamsız sürümü bile bulunuyor. Kullanıcıların bu konuda şikayet etmesine neden olan durum ise:

  • Arama geçmişinde görünmesini istemediği şeylerin reklamlarda olması,
  • Uygun olmayan yerlerde bile aniden beliren reklamlar,
  • Reklamların oldukça fazla ve yoğun eklenmesi

şeklinde açıklanabilir. Bu rahatsızlığın giderilmesini sağlamak için reklamların kaldırılması gibi bazı seçenekler arasından uygun olanı seçmek en akıllıca olanı duruyor.

Reklam Engelleme Uygulamaları İşe Yarar Mı?

Youtube oldukça uzun zamandır bu alanda faaliyette olduğundan kullanıcıların neleri sevip sevmediğini anlayacak seviyede profesyonel çalışıyor. Reklamları belirlerken elde ettiği bilgilerin bile yasal düzlemde düzenlenmesini sağlayan bir işletmenin reklamlar konusunda önlem almadığını düşünmek oldukça zordur. Reklamların açılmasını engellemek adına oldukça basit ve istediğinizde aktif hale getirilen programlardan faydalanabilirsiniz. Unutulmaması gereken reklamların çoğu zaman video açılımlarında zorunlu tutulduğudur. Yani bu tarz uygulamaların da tam anlamıyla istenilen şekilde reklam uygulaması engelleyeceğini söylemek güçtür.

Reklam Engelleme Programları Nasıl Bulunur?

Web siteleri ve diğer sosyal platformlarda kullanımı sık tercih edilen sayısız program vardır. Bunları ücretsiz şekilde arama motorundan bulmak mümkündür. Oldukça az yer kaplayan ve kurulumu birkaç dakika alan bu uygulamaların web sitesinde açılır pop-up denilen reklam türünde engelleme görevi olduğu söylenebilir. Ama video izlemek istediğinizde açtığınız videonun önünde veya aralarında yer alan reklamları tamamen kaldırmasına izin veren bir çalışma sistematiği yoktur. Bundan dolayı sürümün reklamsız olanını kullanmayı denemek de tercih olabilir.

Kullanıcının Beklentisine Göre Reklam Engelleme Başarısı

Youtube reklamlarından kullanıcıların ne kadar oranda olumsuz etkilendiğine bağlı olarak söz konusu uygulamaların ne kadar başarılı olduğu ortaya koyulabilir. Kullanıcıların sınırlı kullanımları olduğunda reklamlar daha az rahatsız ettiğinden temel bir reklam engelleme programı yeterli gelebilir. Ama sürekli şekilde kullanılan bir durum söz konusu olduğunda hemen hemen her alanda reklamla karşılaşma olasılığınız bulunur. Bunu engelleyecek temel programlardan istenen başarıyı edinmek zordur.

Youtube Anketleri Kaldırma Yolu Var Mıdır?

Yine ilgi alanlarına bağlı olarak videolar açılmadan önce çeşitli pazarlama anketleri kullanılır. Bunlar da arama geçmişi endeksli olduğundan kullanıcıların bu konuda rahatsızlık duymaması imkansızdır. Reklamlar ile kıyaslandığında daha az sayıda olsa da videolardan hemen önce ekranda belirlemesi olasılıklar arasında bulunur. Yine reklamsız ve güvenli seyir imkanı için ilgili sürüme geçmek en iyi seçenek olarak sunulur. Bu sayede reklamlardan çocuklarınızın da olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmiş oluyor. Faydalı bir sürüm olmasının yanında kesin çözüm olarak gösterilen tek yoldur.

Youtube Reklamsız Sürüm Nedir?

Reklamları görmek istemeyenler için Youtube reklamsız sürüm kullanım şansı bulunduruyor. Tam anlamıyla reklamsız kullanım olarak tanıtımını yapmasa da bu anlama geldiği kullanıcılardan kolaylıkla anlaşılıyor. Bu konuda duyulan rahatsızlıktan bile kendine bir pay çıkarmayı ve gelir elde etmeyi başaran video içerik firmasının reklamlar konusunda önlem alması uygulamaların işlevlerini kısıtlıyor.

Cookies!

Size web sitemizde en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.